Blije këtë produkt
700 Lekë

154 Sonete ( Botuar nga: Botimet Ada në 2016 )

Përkthyesi:  Maksim Rakipaj

Sonetet u shkruan prej vitit 1595 deri në vitet e para të 1600-ës. Pse janë 154 sonete? Në një sonet janë 14 vargje herë 11 rrokje baraz 154 rrokje. Pra një sonet për sonetet, që vetëm ai mund ta shkruante.Struktura shekspiriane e soneteve është kjo: janë tre strofa njëmbëdhjetë rrokshe (quatrains) me rima ABAB, CDCD dhe EFEF dhe dy vargjet e fundit (couplet) me rimë të puthur GG, gjë që e bën lehtësisht të dallueshëm prej strukturës së soneteve të Petrarkës.

Çmimi: 700 Lekë
Blije këtë produkt
700 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botimet Ada (2016)
  • Botuar në: 2016
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-223-13-5
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 160
  • Përmasat e librit: 116 x 202 x 10 mm

Njihu me Autorin

William Shakespeare -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania